Co trzeba posiadać, aby zacząć programować w Turbo Pascalu

Przede wszystkim potrzebny jest kompilator ( jest to takie coś co zamieni nasz program źródłowy na wykonywalny, czyli taki który będzie zrozumiały dla naszego komputera ). Jako edytora można użyć np. wbudowany edytor w programach Norton Commander czy Dos Navigator lub najlepiej edytor z wewnętrznym kompilatorem firmy Borland. Niestety Borland Pascal jest komercyjny, wiec nie moge go umiescic na stronie ale za to proponuje Tobie inne darmowe kompilatory:Możesz również ściągnąć darmowego TMT Pascala, który kompiluje program na kod 32-bitowy i obsługuje dodatkowe instrukcje procesorów MMX i 3D-Now!. Korzystając z TMT Pascala musisz jednak pamiętać aby NIGDY nie zapisywać programu pod taką samą nazwą jak procedury czy funkcje które są w nim zamieszczone


TMT Pascal wersja 3.20 dla DOS-a, rozmiar 815KB
Rownież wartym polecenia jest FPC ( Free Pascal Compiler ). Jest to 32 bitowy kompilator, dostępny pod różne procesory ( i386+ , 680x0 ) i systemy operacyjne ( Linux, DOS, AmigaOS, OS/2, Win32 ). Jest zgodny z Turbo ( Borland ) Pascal 7.0 i znacznie szybszy.

DOS

FPC 99.12b Pelna wersja, rozmiar 9.8MB
FPC 99.12b Wersja bez źródel i dodatkowych programów, rozmiar 1.9MB

Linux

FPC 99.12b Pelna wersja, rozmiar 7.1MB
FPC 99.12b Pliki uruchomieniowe w pakiecie RPM, rozmiar 840KB

OS/2

FPC 99.12b Pelna wersja, rozmiar 9.3MB
FPC 99.12b Wersja bez źródeł i dodatkowych programów, rozmiar 4.9MB

Win32 (Windows 95, Windows NT)

FPC 99.12b Pelna wersja, rozmiar 9.7MB
FPC 99.12b Wersja bez źródeł i dodatkowych programów, rozmiar 2.1MB

Amiga

FPC 99.05c Pelna wersja, rozmiar 2.3MB
Możesz również teraz ściągnąć:

Wszystkie kody źródłowe programów umieszczonych w tym kursie ( wielkość 8 KB)

Rezydentny program dla DOS-a będący tablicą ASCII ( wielkość 3 KB)

Oprócz tych programów, potrzebujesz jeszcze naprawdę sporo chęci i samozaparcia aby tak łatwo nie zrezygnować, bo programowanie choć przypomina budowanie domku z klocków ( klocek po klocku aż coś w końcu z tego wyjdzie :) wcale nie jest takie łatwe ( udało mi się już połamać podstawki w trzech klawiaturach, a na brzegach biurka można dostrzec ślady moich zębów :-) Niemniej POWODZENIA !


Powrot na Strone Glowna